Zamek Reszel, Reszel
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu
Przyjazd
Wyjazd

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu

  1. Strona główna
  2. Szczegóły atrakcji

Przepiękny kościół z wysoką wieżą widokową z piękną panoramą na całe miasteczko. Miejsce szczególnie polecane miłośnikom fotografii.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Reszel archidiecezji warmińskiej. Jeden z zabytków miasta.

Świątynia została zbudowana zapewne po 1360 roku. Oprócz korpusu nawowego, została wzniesiona wtedy dolna część wieży. W XV wieku zostały wybudowane: zakrystia i kruchta. W 1474 roku budowla została częściowo zniszczona przez pożar. Podczas odbudowy, która rozpoczęła się w 1475 roku, został wybudowany nowy szczyt wschodni oraz gwiaździste sklepienie korpusu nawowego. Około 1500 roku została podwyższona wieża. Budowla została konsekrowana w dniu 3 kwietnia 1580 roku przez biskupa Marcina Kromera i otrzymała wezwanie Najświętszej Maryi Panny oraz Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po zniszczeniu kościoła przez pożar w 1806 roku, odbudowana świątynia została ponownie konsekrowana w dniu 31 maja 1817 roku przez biskupa pomocniczego Andrzeja Stanisława von Hattena i otrzymała wezwanie Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Katarzyny. W 1837 roku wybudowano nowy hełm wieży z latarnią, natomiast w latach 1822-1843 kościół otrzymał nowe wyposażenie.

Nad Reszlem dominują dwie budowle: zamek i kościół św. św. Piotra i Pawła. Świątynię zbudowano w latach 1360 - 1402. Ma 51 metrów długości.

Wnętrze kościoła głównie XIX-wieczne. Za niewielką opłatą można wejść na kościelna wieżę i zobaczyć panoramę Reszla. Kościół jest otwarty dla turystów. Wstęp na wieżę codziennie od 9:00 do 17:00. Bilety: 4 zł normalny, 2 zł ulgowy. Podczas zwiedzania kościoła można korzystać z przewodnika.
Ołtarz główny ufundowany przez Józefa von Hohenzollern, wykonany w latach 1820 - 1822 przez rzeźbiarza Wilhelma Biereichela'a i stolarza Andrzeja Thiel'a, malowany i złocony w 1853 r. przez J. Strunge.

Najciekawsze szczegóły wnętrza kościoła:
Obraz św. Katarzyny z 1821 r. (wykonawca Antoni Blank z Warszawy),
Obraz patronów kościoła świętych Piotra i Pawła.

Cztery figury apostołów z XVII w. pochodzą z ołtarza głównego kościoła pojezuickiego. Tabernakulum z tronem rokokowe z 1767 r. Balustrada empirowa z 1818 r. (wykonawca: stolarz Andrzej Thiel).

Dwa ołtarze boczne wykonane w latach 1823 - 1825 przez Wilhelma Biereichel'a, dwukondygnacjowe, ze zwieńczeniami, z figurami aniołów. W lewym ołtarzu relief Zmartwychwstanie, w prawym Wniebowzięcie (obrazy Blanka, zastąpione nowymi).

Cztery ołtarze przy drugiej i trzeciej parze filarów wykonane w latach 1843 - 1844 przez Karola Ludwika Biereichel'a, malował i złocenia wykonał w latach 1854 - 1857 J. Strunge.

Na wieży dwa dzwony. Dzwon duży wybija pełne godziny, dzwon średni wybija kwadranse

Lokalizacja

w wyjątkowej okolicy

Podzamcze 3
11-440 Reszel, PL

Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij